dievča v čiernom

Strach o svoje dieťa už zažil zrejme každý rodič a pocit bezmocnosti, ktorý vtedy pociťoval, už nechce nikdy zažiť. Pravda je ale tá, že situácie, kedy sa budeme o svoje deti báť ešte v našom živote nastanú nespočetne veľa ráz. Aby sme zmierili naše obavy a zároveň pripravili deti do dnešného sveta, v ktorom nie je všetko len ružové, pripravili sme pre vás zopár rád, ako pripraviť deti na krízové situácie, ktoré môžu nastať.

Keď máte doma školáka, ktorý už absolvuje sám cesty do školy, prípadne aj iné trasy, je dôležité porozprávať sa s ním o tom, že môžu nastať momenty, kedy môže natrafiť na nebezpečných ľudí. Musí sa naučiť správne odhadnúť vážnosť situácie, vedieť správne reagovať, aby sa vyhlo prípadnému napadnutiu alebo únosu.

1. Vysvetlite dieťaťu, kto je pre neho cudzí človek a apelujte na to, aby sa s takým človekom nepúšťalo do dialógu. Deti vedia byť dôverčivé a práve to môže prípadný únosca ľahko využiť. Takýto ľudia majú svoje triky, ako dostať dieťa tam, kde potrebujú.

2. Pohovorte si s vašim dieťaťom o tom, ako riešiť situáciu, keď sa stratí alebo ho niekto bude obťažovať. Musí vedieť, na koho sa obrátiť. Keďže sa dieťa nemá púšťať do debaty s cudzími ľuďmi, je potrebné vysvetliť aj to, že existujú aj dôveryhodní ľudia, na ktorých sa môže v prípade núdze obrátiť. Napríklad príslušník polície, či sbs-kár v obchodnom centre.

3. Veľakrát je vzhľad ľudí klamliví a tí najnebezpečnejší sú aj najviac sympatickí, milo sa usmievajú a ponúkajú aj cukrík či inú maškrtu. Prizvukujte dieťaťu, že cudzí človek môže byť akokoľvek milý a pekne oblečený, ale stále je cudzím človekom, s ktorým sa nemá púšťať do reči. Povedzte im otvorene aj to, aké nebezpečenstvo od nich hrozí /únos či obťažovanie/.

4. Aj napriek vyššie uvedeným radám, kedy dieťa prípadného devianta odignoruje, môže nastať krízová situácia, kedy sa cudzí človek nenechá odradiť a na dieťa nalieha a nebezpečne sa k nemu približuje. Pripravte si s dieťaťom doma zopár scenárov, ako v takýchto situáciách reagovať.

Tu je niekoľko z nich:
1, Bezpečný útek /dieťa by malo utiecť na miesto, kde sa zdržuje viac ľudí, napríklad zastávka MHD, môže vbehnúť do obchodu…/
2. Hľadanie útočiska /napríklad u okoloidúceho, predavačky v obchode, policajta…/
3.Spustiť krik a volať o pomoc /dieťa na seba upozorní, nebezpečného človeka odradí pozornosť, ktorú krik priláka/

Novinové stránky bývajú často nositeľmi smutných príbehov, kedy sú spoločným menovateľom únosca, pedofil či iný nebezpečný človek a dieťa. Otvorene hovorte s dieťaťom aj o takýchto situáciách. Samozrejme tak, aby to bolo prijateľné veku a chápaniu dieťaťa. Dieťa zbytočne nestrašte ale ho ani nenechajte žiť v rozprávkovej bubline, kde je všetko krásne a ružové.

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.