AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
pilule

Nová vedecká štúdia potvrdzuje, čo mnohé ženy hovorili už dávno. Užívanie orálnej antikoncepcie vôbec nie je také nezávadné, ako ste si (možno) mysleli. Neplatíme za úsilie vyhnúť sa otehotneniu takýmto spôsobom príliš vysokú daň? Podrobnosti štúdie nájdete v článku.   

“Napriek faktu, že antikoncepčné pilulky užíva podľa odhadov 100 miliónov žien na svete, vieme prekvapivo málo o ich dopadoch na zdravie”, hovorí vedúca výskumu Angelica Lindén Hirschberg zo švédskeho Karolinska Institutet. Jej tím oslovil 340 zdravých žien v produktívnom veku, pričom jedna skupina dostala placebo a druhá užívala antikoncepciu obsahujúcu ethinylestradiol a levonorgestrel. Pilulky s obsahom týchto látok sú vo svete predpisované najčastejšie, pretože sú najmenej spájané s výskytom krvných zrazenín a iných nežiadúcich účinkov.

Výskum Švédov trval tri mesiace a navyše bol takzvane dvojito slepý, čo znamená, že ani skúmané ženy, ani vedci v danej chvíli nevedeli, ktorá pilulka obsahuje antikoncepčnú látku a ktorá placebo. Na začiatku štúdie bola ženám zmeraná váha, výška a odmeraný krvný tlak. Okrem toho ženy vyplnili dotazník týkajúci sa ich duševného zdravia. Na konci výskumu boli tieto vyšetrenia i dotazník zopakované, aby sa mohli údaje porovnať. A výsledky sú viac ako zaujímavé.

vedec

Ženám, ktoré dostali antikoncepciu, sa podľa vlastných slov výrazne znížila kvalita života v porovnaní s tými účastníčkami štúdie, ktoré užívali placebo. Išlo o všeobecnú kvalitu života, ako aj o jeho jednotlivé aspekty – problémy so sebakontrolou, pocity únavy a chýbajúcej energie. Na druhú stranu pozitívna správa je, že nebol zaznamenaný žiaden nárast v depresívnych pocitoch, sklonoch k smútku a beznádeji.

Táto štúdia je len prvým krokom k lepšiemu meraniu vedľajších účinkov antikoncepcie a samotní vedci upozorňujú na to, že ich výsledky nie je možné (zatiaľ) brať všeobecne. Jednoducho chýbajú viaceré takéto výskumy, ktoré by nám povedali viac o vedľajších účinkoch antikoncepcie. Konečne sa však vedecké kruhy začali zaoberať tým, čo na “pilulke” mnohé ženy už dlho trápi. Rôzne vedľajšie účinky a zhoršený pocit zo života na viacerých frontoch.

Zdroj: sciencealert.com | Foto: pixabay.com