Mnohí rodičia si myslia, že pre fungujúcu rodinu sú najdôležitejšie šťastné a spokojné deti, preto celý svoj život podriaďujú ich záujmom a želaniam. Ale podľa uznávaného psychológa je najdôležitejším človekom v rodine práve mama.

Psychológ Marek Herman (52) vedie populárne semináre o výchove malých detí, externe prednáša na Univerzite Palackého v Olomouci a VŠE v Prahe. Jeho názory sú skutočne na zamyslenie.

V jednom zo svojich rozhovorov hovorí o dôležitosti mamy v rámci rodiny. Hlavnou myšlienkou je, že nie deti, ani otec – mama je v rodine na prvom mieste. Je akýmsi stmeľujúcim prvkom. Preto je potrebné, aby bola spokojná a šťastná – potom sú spokojné aj jej deti. Čerpajú z nej a doslova nasávajú pozitívnu energiu.

Spokojná mama

Ale aby mohla byť mama spokojná, musí byť oddýchnutá. Žiaľ, ako konštatuje psychológ, takéto mamy vidíme okolo seba len málokedy: “Ja vidím skôr uštvané mamy, také tie typické trysko-myši, ktoré robia slúžky svojim rozmaznaným deťom a nesamostatným manželom.” Patríte medzi ne?

Podľa Mareka Hermana nie je najdôležitejším cieľom v živote ženy mať a vychovať deti. V prvom rade si musí vybrať skutočne dobrého partnera a až následne s ním mať a vychovávať deti.

Spokojný otec

Pretože hoci citlivá, milujúca a nežná mama je základ, neodmysliteľnú úlohu zohráva aj otec – pevný ale rovnako milujúci. Spoločne by mali pre seba vybudovať láskyplný domov. Potom majú aj deti priestor na rozvíjanie pozitívneho vzťahu k svojim rodičom a k sebe samým. Vedia sa lepšie zaradiť do života a následne budovať priateľstvá a lásky.

Spokojné deti

Doprajte si oddych a myslite viac na seba, aby vaše deti mali šťastnú a spokojnú mamu. Aby aj ony mohli byť spokojné a šťastné.

 

Zdroj: dobrenoviny.sk | Foto: wikipedia.org, pixabay.com