AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
doktor

Možno ste aj vy už v médiách zachytili správu, že v susednom Česku bol zaznamenaný zvýšený výskyt osýpok. Dokonca boli úrady prinútené uzavrieť pôrodnicu v Ostrave na Morave. Čísla nakazených zatiaľ nie sú alarmujúce, ide o 45 ľudí, z toho 25 detí, znepokojujúci je fakt, že tak vysoký počet chorých si českí hygienici v posledných rokoch nepamätajú a ochorenie bolo považované za ojedinelé.

Napríklad vlani ich mali 7. Aká je situácia u nás? Máme mať obavy aj my na Slovensku?

Situácia u našich západných susedov

K dnešnému dňu sa nakazilo 45 ľudí, pričom podľa vyjadrení hygienikov toto číslo nemusí byť konečné. Ide najmä o deti a tiež zdravotníkov. Následne boli nariadené povinné očkovania lekárskeho personálu vo vytipovaných nemocniciach a zdravotníckych zariadeniach. V samotnej ostravskej pôrodnici a neďalekej fakultnej nemocnici sa toto nariadenie dotkne zhruba 70 osôb z infekčných a pediatrických oddelení, ale výnimkou nie je ani upratovací personál. Ak zarátame okolité mestá a mestečká, číslo tých, ktorých sa povinné očkovanie (resp. preventívne preočkovanie) týka, stúpne na 615. Kto odmietne, nemôže vykonávať svoje povolanie.

nemocnica

Pôrodnica Vítkovickej nemocnice v Ostrave bola dokonca uzatvorená po tom, čo sa ochorenie potvrdilo u jednej z pracovníčok. Podľa hovorkyne nemocnice pristúpili na tento krok najmä preto, lebo k ohrozeným skupinám patria deti do 15. mesiaca veku, u ktorých ešte neprebehla vakcinácia.

České médiá i verejnosť sa pýtajú, či je toto začiatok epidémie, alebo ide o ojedinelý prípad a počet chorých už viac nestúpne. A mnohí sa pýtajú ďalej. Čo ak to nabudúce bude niečo horšie ako “len” osýpky? Sú zabudnuté epidémie naozaj vecou minulosti? Alebo s nimi budeme musieť bojovať opäť?

Situácia u nás

Podľa Úradu verejného zdravotníctva je situácia na Slovensku zatiaľ priaznivá (stav k 10. aprílu 2017). Výskyt ochorenia je pozorne monitorovaný v rámci Epidemiologického informačného systému Slovenskej republiky ako aj v rámci Európskeho systému rýchleho varovania. V prípade, ak by došlo k epidémií, postupovalo by sa v súlade s Akčným plánom na udržanie stavu eliminácie osýpok v SR.

Dôvod na paniku a hystériu síce nie je, ale príčin na obozretnosť a opatrnosť je viac ako dosť. Dôkazom rastúceho znepokojenia je aj nárast záujmu rodičov o očkovanie. Podľa Úradu záujem stúpol najmä po medializovaných prípadoch osýpok v Rumunsku a Maďarsku. Takéto epidémie sú dôkazom, že vírus stále v populácií cirkuluje. Navyše môže byť hocikedy zavlečený z krajín s nedostatočne rozvinutou zdravotnou starostlivosťou.

vakcina

Ak načrieme do spoločnej histórie Slovenska a osýpok, dozvieme sa, že očkovanie bolo u nás zavedené roku 1969, pričom rok predtým ochorelo okolo 80 000 ľudí, prevažne detí. Toto číslo začalo potom rapídne klesať a posledné “domáce” ochorenie na osýpky naši zdravotníci zaznamenali v roku 1998. V súčasnosti je toto ochorenie u nás klasifikované ako eliminované. Otázkou je dokedy, keďže od roku 2012 nastal trend poklesu očkovanosti a tým sa začala narúšať kolektívna imunita. Ak teda klesne očkovanosť pod určité percento (v závislosti od choroby), zvyšuje sa riziko epidémie. Pre lepšie pochopenie ako kolektívna imunita funguje, si pozrite nasledujúci gif:

vakcinacia

Situácia na Slovensku je zatiaľ pokojná. Napriek tomu aj naši hygienici, zdravotníci a v posledných dňoch aj minister zdravotníctva spoločne vyzývajú na nezanedbávanie povinného očkovania. Diskusia na túto tému je otvorená, je však často neodborná a hysterická. Je nutné to zmeniť, aby sa najmä rodičom ušlo skutočne odborných emocionálne nepodfarbených odpovedí.

Čo sú to vlastne tie osýpky? Očkovať, či nie?

Niektorí vám povedia, že sú to len také “pupienky”, ktoré človek raz-dva prekoná a je za vodou. Pravda je, že mnohí osýpky prekonajú bez akýchkoľvek problémov a následných komplikácií a zomierajú na ňu najmä deti z rozvojových krajín bez dostupnej zdravotníckej starostlivosti. Načo teda očkovať, pýtate sa? U nás smrť predsa nehrozí, ani doživotné komplikácie nie sú veľmi pravdepodobné. Keď ste však malé dieťa, alebo tehotná žena, teda ak patríte do rizikovej skupiny, alebo máte jednoducho smolu, situácia je odrazu celkom iná.

dieta

Osýpky sa šíria kvapôčkovou infekciou a majú skoro 100% nákazlivosť. Inkubačná doba je 7 až 18 dní a medzi symptómy patrí horúčka, kašeľ a nádcha, svetloplachosť a začervenanie očných spojiviek, kvôli ktorému nakazení získavajú charakteristický “uplakaný” výraz. V ústnej dutine sa môžu objaviť zapálené biele bodky a po štvrtom až piatom dni sa konečne ukáže vyrážka. Medzi komplikácie patrí zápal pľúc, zápal stredného ucha, v najhoršom prípade zápal mozgu. Žiadna špecifická liečba tohto vírusu neexistuje. Ak už prepukne, treba ho ľudovo povedané “pretrpieť” a dúfať, že sa nevyskytnú komplikácie.

Takže ako? Očkovať, či neočkovať? Odborná lekárska verejnosť povie “určite áno”, antivakcinační aktivisti povedia “určite nie”. Obe skupiny majú svoje argumenty, svoje platformy, cez ktoré šíria “osvetu” i svojich priaznivcov. Lekári sú obviňovaní z úplatkárstva a zapredanosti korporáciám. Aktivisti z šírenia dezinformácií a hystérie. Názor si každý musí utvoriť sám. Treba sa nám však zamyslieť, ktorá skupina bude v prípade skutočnej epidémie musieť riešiť situáciu a čeliť vystrašenej verejnosti, a ktorá svoje pôsobisko potichu prenesie niekam inam, alebo zmizne v šume internetu.

Čo sa týka osýpok zatiaľ netreba panikáriť. Verme, že to tak ostane aj naďalej.

Zdroj: uvzsr.sk, who.int, ceskatelevize.cz | Foto:iflscience.com, pexels.com, pixabay.com