zena a dieta

O tom, ktorá strava je pre rozvíjajúci sa organizmus dieťaťa tá správna, sa toho popísalo už veľa. Mnohí rodičia i odborníci na výživu sú ochotní púšťať sa takmer do bojových polemík na túto tému. Matka, o ktorej tu bude reč, nedbala na odporúčania a výživu svojej dcéry vyriešila po svojom. Dieťa kŕmi paleo stravou, rovnako ako seba.

Shan Cooper je mladá mamička z Austrálie a ako všetky matky, chce pre svoje dieťa to najlepšie. Vrátane zdravej stravy. Tú pre Shan reprezentuje paleo strava. Tvrdí, že táto diéta stojí za pevným zdravím jej 13-mesačnej dcérky Grace. “Dodnes bola len raz prechladnutá,” podotýka mladá Austrálčanka a dodáva, že práve vďaka zdravotným benefitom sa s diétou svojej dcéry rozhodla podeliť so svetom.

zena a dieta

Odhliadnuc od diéty vedie malá Grace bežný život dieťaťa. Sama Shan žila “normálny” život a “normálne” sa stravovala, no kvárili ju potravinové alergie. Podľa jej slov vymizli, keď prešla na paleo stravu. A čo to tá paleo strava vlastne je? V skratke, jete to, čo by jedli naši predkovia, pravekí ľudia. Samozrejme ide často o domnienky a romantické predstavy, keďže správy z tej doby nie sú celkom ucelené a mnohí vedci túto diétu podkopávajú ako úplný nezmysel. Je totiž založená najmä na príjme mäsa, zeleniny, ovocia a vajec. Mliečne výrobky a produkty poľnohospodárstva sú tabu. To mnohým odborníkom prekáža, lebo deti potrebujú vyváženú stravu.

Shan je presvedčená, že táto diéta stojí za dcérinou silnou imunitou. Napriek tomu poznáme deti, ktoré jedia aj sacharidy a sú rovnako zdravé ako Grace. Často je choroba otázkou šťastia, než stravy. Na druhú stranu s názorom pani Cooper, že čerstvé potraviny, zelenina a ovocie sú pre dieťa prospešné sa dá len súhlasiť.

dieta

Shan vie, že tento stav nepotrvá večne a raz jej dcéra sladkosti a ďalšie zakázané pochúťky ochutná. Nebude jej brániť. Verí však, že Grace sa po týchto jedlách nebude cítiť dobre a sama sa rozhodne pre zdravú alternatívu. Čo spraví, ak dcérke sladkosti zachutia, nevedno.

Žena kritiku nechápe. Hovorí, že dcére dáva “skutočné” potraviny, nie priemyselne spracované a nerozumie, prečo niekto kritizuje rodiča za tanier zeleniny a nie za tanier chleba. Sama ostatných rodičov nesúdi. “Videla som benefity stravy bez sacharidov a podelila som sa o ne,” zakončuje Shan, ktorej síce dávame palec hore za snahu o zdravé stravovanie, ale nie sme si istí, či je správne celkom vylúčiť celú potravinovú skupinu. Lovci-zberači síce nepiekli chleba, ale prirodzený vývoj spoločnosti a prechod na usadlý spôsob života sa tiež neudial včera. Verme, že sa naše žalúdky za tisícročia prispôsobili, lebo vzdať sa krajca čerstvého chleba zabolí. 🙂

Zdroj: urbo.com | Foto: urbo.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk