Máte doma už takmer dospeláka a o chvíľu mu privediete z pôrodnice domov mladšieho bratčeka či sestričku? V dnešnej dobe vôbec nie je raritou rodiť okolo štyridsiatky. V tomto veku sa niektoré ženy stávajú prvorodičkami, podaktoré naopak majú doma viac detí s menšími vekovými rozdielmi a čakajú najmenšieho benjamínka rodiny. Zaujímavú skupinu tvoria tie tehuľky, ktoré prvé dieťa porodili okolo dvadsiatky a na prahu štyridsiatky čakajú druhého potomka.

Práve tejto kategórii sa budeme venovať v nasledujúcich riadkoch. Zhrnieme si pozitíva a negatíva takýchto súrodeneckých vzťahov tak, ako to vidí jedna z mamičiek dvoch synov. 19-ročného a 2-ročného.

usmiate dieťa

Pozitíva:

1. Starší súrodenec, ktorý je už takmer dospelý, nevníma čerstvo narodeného brata či sestru ako rivala, má vlastné záujmy a tak sa netreba obávať žiarlivosti, ako to poznajú mamičky detí s menším vekovým rozdielom.
2. Je už samostatný, na bábätko budete mať preto viac času, nakoľko takmer čerstvý dospelák už nevyžaduje toľko vašej pozornosti a stará sa už o seba takmer sám.
3. Má už zodpovednosť a v prípade potreby ho môžete zapriahnuť do starostlivosti o mladšieho súrodenca, prípadne sa dohodnúť na strážení.

Negatíva:

1. Pre najmladšieho člena rodiny sa nestáva parťákom, ale skôr náhradným rodičom. Nezahrajú sa spolu tak ako súrodenci so štandardným dvoj-, trojročným vekovým rozdielom.
2. Nový potomok bude vyrastať skoro ako jedináčik, keďže starší súrodenec sa postupne začne osamostatňovať a o pár rokov budovať svoju vlastnú domácnosť.
3. Skoro dospelý súrodenec môže niekedy vnímať mladšieho ako príťaž, nakoľko bol dlhé roky zvyknutý na svoj svet. Prejavy malého bábätka ako je hlavne plač, ho môžu svojim spôsobom znervózňovať.

 

Aj napriek tomu, že váš starší potomok je už skoro dospelý, stále ste jeho mama a až doteraz ste boli len tá jeho. Nedáva to zrejme najavo, ale zmeny, ktoré nastanú vníma a prežíva. Uistite ho, že ste tu vždy pre neho. Okolo nového dieťaťa budete mať veľa práce, ale nezabúdajte si nájsť na neho čas a vždy si ho vypočuť:-)

 

foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.