“Ujo, a to prečo hádžete tú fľašu medzi normálny odpad? Vy nevidíte ten žltý kontajner?” Ozve sa bez strachu malý Miško, záchranca prírody, k staršiemu pánovi, ktorý práve pred jeho očami odhodil plastovú fľašu od sirupu na nesprávne miesto. Mamička sa iba začervenala a obranne sa postavila pred svojho syna s očakávaním toho najhoršieho. No starší pán zareagoval úplne opačne ako čakala. “Prepáč chlapček, ja som už starý, nevšimol som si to.” Vybral fľašku a spoločne ju hodili do správnej nádoby. A mamička si len vydýchla…

Všetci vieme, že to najmenšie, čo môžeme pre našu zdevastovanú planétu urobiť, je minimalizovať a triediť odpad. Už sa to po väčšine stalo aj rutinou skoro v každom meste i dedine. Síce máme pred sebou ešte dlhú cestu, ale črtá sa na lepšie časy. Už deti v škôlke sa učia, na čo slúžia farebné zberné nádoby a poctivo to učia aj svojich rodičov a dokonca i starých rodičov. A ako sme videli aj v úvodnom prípade, neboja sa to naučiť aj cudzích ľudí.

Čo však s takými, ktorí si s prírodou a jej ochranou nerobia veľkú hlavu? Ako naučiť, že hádzať všetok odpad do jedného kontajnera sa nemá? Pani v nasledujúcom videu názorne predviedla arogantnému mladíkovi, čo sa stane, ak všetko dáme na jednu kopu. Niekedy jedno gesto pomôže viac, ako sto slov, či pohľadov:

Zdroj:Youtube.com | Foto: Youtube.com