“Netreba veľmi vychovávať, stačí pekne žiť, dieťa sa pridá!” Tento krásny výrok kedysi povedal Ivan Štúr. Jednoduché, múdre a výstižné. My si musíme uvedomiť, že prví koho deti začnú kopírovať sme my, rodičia, hoci si to možno ani niekedy neuvedomujeme. Detičky sú špongia, nasávajú informácie z okolia. Čo vidia, to robia!

Bežné situácie z našich domovov:

Povieme deťom, aby si šli čítať, ale sami sedíme s tabletom či mobilom v ruke.

Povieme deťom, aby šli von, do prírody, hrať sa, a sami sedíme pred televízorom a ani sa nepohneme.

Učíme deti, že sladkosti nie sú zdravé, no sami potajme chrúmeme jeden keksík za druhým a zalievame sladkou limonádou.

Možno iba maličkosti, no práve tie formujú nás a naše deti. Obyčajné, jednoduché, každodenné rituály v ktorých deti žijú a vyrastajú.

Všimli ste si, ako k vám dieťatko s radosťou priskočí a bozkáva vás, keď vidí, ako sa objímete s mužom? Ako berie varešku a hrnce do ruky, keď vidí, ako stojíte pri sporáku a chystáte obed? Ako si berie do rúk kefku, keď si idete umývať zuby? Ako kričí na svoje bábiky, keď vy sa hádate?

Pozrite si s nami trochu drsnejšie video, ktoré vystihuje podstatu myšlienky “deti vidia, deti robia”. Skúsme si uvedomiť, v akej realite naše “malé, čisté špongie” žijú, a čo nasávajú z nášho okolia. Skúsme tým krásnym dušičkám od narodenia vštepovať len lásku, porozumenie, mier a vnímanie sveta okolo seba. Aby ten ich svet, a v podstate aj ten náš, bol krásny. Pretože čo si vychováme, to máme!

Zdroj: Youtube com | Foto: Youtube.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Ali
Som veľká milovníčka kníh, s čím súvisí aj moje zamestnanie. Momentálne som na materskej a svoje tri roky dovolenky so synom si neskutočne užívam. Vo voľnom čase rada píšem, o všetkom možnom a moje myšlienky zdieľam i ostatným ľuďom. Verejne sa priznám, že neviem variť, no keď zvýši čas, rada upečiem chutný koláčik.