Upokojuje dieťa ale i matku. Dôkladná a krátka masáž posilňuje imunitný systém dieťaťa. Stačia vám nato šikovné ruky, neha a samozrejme láska.

Masáže praktizujú mamičky už stáročia a dodávajú novorodencom pocit bezpečia a istoty, zlepšujú krvný obeh, podporujú ich motorický vývin a posilňujú svalstvo. Pri masáži sa vytvára hormón, ktorý podporuje imunitný systém a deti tak pokojnejšie spia, menej plačú a aj choroby ich viac obchádzajú.

Ako na to?

V miestnosti, kde chcete masáž vykonávať, poriadne vyvetrajte a zabezpečte teplo (pre novorodencov je ideálna teplota okolo 25-26 stupňov). Najlepšie, ak vás nič nebude rušiť (prípadne si môžete pustiť relaxačnú hudbu), aby dieťatko mohlo pokojne počúvať váš hlas. Môžete použiť podložku na prebaľovanie, ktorú ešte prekryjete tenkou dekou. Masáž by mala trvať maximálne 10-15 minút. 10 minútová masáž pre novorodenca je to isté ako hodina ťažkej námahy dospelého človeka. Môžete použiť aj detský olej, ale dá sa to zvládnuť aj teplými rukami. Upokojte sa a môžete začať. Sledujte ako dieťa na jednotlivé dotyky reaguje a ak sa mu niečo nepáči, prejdite radšej na ďalšiu časť telíčka alebo skúste iné pohyby.

Ruky a nohy

Otvorte dlane bábätka a oboma palcami jemne hladkajte vnútro. Potom môžete nežne stláčať každý prst dieťaťa (najlepšie palcom a ukazovákom).
Nožičky chyťte do rúk obe naraz. Masírujte jemne od päty po prsty. Ak by náhodou sťahovalo nožičky, je to normálny reflex, počkajte, kým prestane a môžete to skúsiť znova. Nezabudnite aj na prsty. Stláčaním palčeka predchádzame bolestiam hrdla a taktiež je prevenciou proti kašľu. Ukazovák má na starosti črevá, prostredník chrbticu, prstenník močový mechúr a malíček povzbudzuje chuť do jedla.
Ruky masírujeme od ramien po dlane.
Nožičky potom hľadkáme rovnako smerom od bruška k pätám.

Hrudník

Ruky položte jemne na hruď a keď sa dieťa upokojí, masírujte každé rebro smerom von z hrudníka a následne naspäť dovnútra.

Brucho

Hladkajte dieťatko jemne okolo pupku dokola v smere hodinových ručičiek.

Chrbátik

Otočte bábätko na bruško a masírujte ho od hlavičky smerom k zadočku.

Tvár

Jemne masírujte od nosa, okolo úst smerom k uškám.

Pred začatím masáže si vyčistite myseľ, aby ste na bábätko nepreniesli nejaké negatívne emócie. Najlepšie bude, ak masáž budete opakovať vždy v rovnaký čas. Pokiaľ sa bojíte, aby dieťa neprechladlo, časti ktoré nemasírujete prikryte bavlnenou plienkou. Nezabudnite sa dieťatku neustále prihovárať alebo spievať a samozrejme robiť všetko s láskou a nehou. Veľkým pomocníkom budú určite aj videá na internete, ktoré vám názorne všetko ukážu.

Zdroj: lono.sk | Foto: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.