Ak vám záleží na vašom zdraví a zdraví vašich detí, prečítajte si, čo znamenajú čísla na rôznych plastoch. Snáď si už pri budúcom nákupe dáte väčší pozor a nebudete vaše telo zbytočne vystavovať škodlivým látkam a vaše deti tiež.

 

Plasty môžeme rozdeliť do 7 skupín, označené číslami od 1 po 7, pozrite sa,ktoré z nich vylučujú (aj do vody, ktorú pijeme) ťažké kovy, chemické látky či karcinogény.

PET alebo PETE

Patria medzi najpoužívanejšie fľašky a sú určené iba na jedno použitie. Môžu vylučovať ťažké kovy a chemické látky. Nesmú sa vystavovať priamemu slnečnému žiareniu a vysokým teplotám. Čo je prakticky nemožné, pretože kým sa taká fľaška dostane do obchodu, bola na slnku neskutočne veľakrát. Nemali by sa používať viackrát, pretože sa tam iba množia baktérie.

HDP alebo HDPE

Tieto plasty naopak nevylučujú žiadne chemické látky. Voda v týchto fľašiach by mala byť najzdravšia balená voda zo všetkých. Tento recyklovateľný plast je najbezpečnejšia forma plastov a má prezývku “dobrý plast”.

PVC alebo 3V

PVC vylučuje dve toxické látky, ktoré veľmi vplývajú na naše zdravie. Často sa z neho vyrábajú aj hračky pre deti ako aj hryzátka.

LDPE

Z tohto plastu sa fľaše nesmú vyrábať, síce nevylučujú do vody žiadne chemické látky. Vyrábajú sa z neho rôzne fólie na oblečenie, nábytok ale aj potraviny.

PP

Jogurt či fľaša od sirupu, ale aj detské fľaše bývajú často z tohto plastu vyrábané. Nemá žiadne negatívne vplyvy na naše zdravie.

PS

Polystyrén vylučuje karcinogénne látky. Vyrábajú sa z neho napríklad poháriky na kávu či čaj, obaly na jedlo, kartóny na vajcia, plastové príbory a všadeprítomné penové guličky.

DC (neoznačený plast)

Tento plast je najnebezpečnejší a predsa sa používa v potravinárstve. Napríklad také športové fľaše či dózy na jedlo. Vyberajte správne z čoho budete piť alebo jesť.

 

Pre svoje zdravie, zdravie našich blízkych ale aj pre našu matičku Zem, snažme sa produkovať menej odpadu a prestať kupovať škodlivé plasty. Pri budúcom nákupe si poriadne prezrite, z čoho je fľaša vyrobená. Prípadne skúste radšej kúpiť filter na vodu.

Zdroj: zdravimkuspechu.sk | Foto: zdravimkuspechu.sk, pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.