Možno si pri čítaní titulky poviete: Čo je také zložité na autosedačke? Naštudujem návod, pripnem k sedadlu a idem, žiadna veda… . Nie je to celkom tak. I taká obyčajná vec, akou je autosedačka, môže byť v jednej chvíli záchranca, no v zlomku sekundy zabijak. Či bude jedno, alebo druhé, je v rukách vodičov vozidla. Tí si to však niekedy neuvedomujú. 

Pozícia, v ktorej umiestnite autosedačku do vozidla, je pre záchranu života dieťaťa v kolíznej situácií mimoriadne dôležitá. Má rovnako dôležitú váhu, akú venujete samotnému výberu kvalitnej sedačky. Podceniť obe tieto situácie sa veru neopláca, my sa preto pozrieme na všetky aspekty bezpečného prevozu dieťatka na cestách.

Dieťa nesmie autosedačku prerásť

Detské zadržiavacie zariadenia, ako sa odborne autosedačky nazývajú, sa rozdeľujú do niekoľkých základných kategórií. Pri výbere v obchode rozhoduje váha, nie výška dieťaťa, (tá je len orientačná) hoci platí pravidlo, že ratolesť nesmie autosedačku prerásť. Vyberať môžeme z niekoľkých kategórií:

Povinnosť používania autosedačiek na Slovensku definuje zákon a ten sa orientuje iba na výšku postavy: platí pre všetky deti do výšky 150 cm bez výnimky. Junior s výškou nad 150 cm môže cestovať bez autosedačky. Tu sa už predpokladá iná telesná konštrukcia, na ktorú sa špecializujú bezpečnostné pásy.

Správne umiestnenie rozhoduje o všetkom

Výber autosedačky sme zvládli, nasleduje krok číslo dva: kam ju pripevniť? Na predné, alebo na zadné sedadlo? A ktorým smerom? V smere jazdy alebo v protismere? Toto je zložitejší oriešok, v ktorom sa názory mnohých ľudí rozchádzajú a dokonca ani samotní rodičia – vodiči nepoznajú správnu odpoveď. Ich rozhodnutia v niektorých prípadoch nevedomky ohrozujú život detí, ktoré prevážajú.

Deti do štyroch rokov sú najzraniteľnejšie. Záťaž na hlavu, krk, chrbticu a kĺby je v prípade kolíznej situácie na ceste úplne iná, keď je autosedačka upevnená v smere jazdy, ako v protismere. Samozrejme, ani staršie ratolesti nesmieme zanedbávať, umiestnenie ich sedačiek je rovnako dôležité. V oboch prípadoch platí: správne upevnená autosedačka sa nedá takmer vôbec pohnúť. Ak s ňou ľahko pohnete, vtedy život nezachráni. Pri crash testoch deti v autosedačkách takto “lietali”:

Predné sedadlo smrti – áno alebo nie?

O prednom sedadle spolujazdca sa hovorí ako o sedadle smrti. Slovenské zákony povoľujú umiestniť sedačku aj na toto miesto a to výlučne v protismere jazdy. Avšak majte na pamäti jedno: Musíte vypnúť/deaktivovať airback. Ak sa zablokovať nedá, radšej autosedačku umiestnite na zadné sedadlo. Zabudnite na výhovorky. Z tohto videa pochopíte, prečo je lepšie poslúchnuť:

Autosedačky v taxíkoch

Na otázku, či sú autosedačky v taxíkoch povinné, je odpoveď jasná. “Ak ide o príležitostnú prepravu, akou prevoz taxíkom určite je, možno dieťa vo veku 3 a viac rokov prepraviť v rámci obce či mesta aj bez použitia detskej autosedačky. Mimo obce takáto preprava nie je možná. Cech taxikárov prisľúbil, že každý dispečing bude vybavený jednou detskou autosedačkou, ktorú si bude môcť vodič príslušnej taxislužby pri preprave detí zapožičať. Pri objednávke vozidla je však potrebné túto požiadavku vopred nahlásiť, aby vodič taxislužby na miesto vyzdvihnutia prišiel už s nainštalovanou autosedačkou,” uvádza stránka verejného ochrancu práv Slovenskej republiky.

V prípade prepravy diaľkovým autobusom sa používajú tzv. dvojbodové bezpečnostné pásy obopínajúce telo detského pasažiera okolo pása, nehrozí preto riziko zaškrtenia.

Kde robíme najviac chýb?

Tematické kontroly policajných hliadok sa zameriavajú aj na používanie autosedačiek a je prekvapujúce, aké argumenty uvádzajú vodiči na obhajobu svojich prehreškov. “My sme sa ponáhľali… to mám požičanú autosedačku…” Čoho sa teda vyvarovať a aké chyby najčastejšie robíme?

– dieťa sedí v sedačke, ktorá je mu malá. Hlavička dieťaťa nesmie prevyšovať sedačku

-bezpečnostné upevňovacie pásy nie sú utiahnuté dostatočne silno. Ak sa dieťa počas jazdy navyše hýbe, kope nohami či sa naťahuje za rodičom, autosedačku ešte viac uvoľňuje

-autosedačka má uvoľnené,vyťahané či nadtrhnuté bezpečnostné pásy, upevňovacie mechanizmy sú zničené, základňa autosedačky je nalomená, čím nedolieha na sedačku vozidla. Takáto autosedačka nevyhovuje bezpečnostným parametrom

-dieťa sedí na podsedáku, hoci by malo sedieť v autosedačke. Argument “Veď nejdeme ďaleko” neobstojí

-dieťa je v autosedačke príliš naobliekané. Tým sa znižuje účinnosť pásov pri kolíznej situácií

Zdroj: www.ibesip.cz, www.safedriveone.eu, www.uamk.cz, www.autosme.sk, www.autosedacky24.sk, www.vop.gov.sk | Foto: www.youtube.com, www.autosedacky24.sk (so súhlasom prevádzkovateľa stránok)