Ľudský papilomavírus už dnes nie je žiadnou netypickou záležitosťou. Je ním infikovaných zhruba 80% populácie a nakaziť sa môžeme prevažne pohlavným stykom. Avšak o tom, že váš partner ho v tele má, nemusíte ani tušiť. Totiž v jeho organizme sa síce nachádza, ale nemusí sa prejaviť, a tak o tom nevie ani jeho nositeľ. Ako sa teda voči nemu brániť?

 

V súčasnosti sa z HPV stal strašiak doby, avšak netreba ho považovať až za takú tragédiu. Je síce pravda, že dokáže v tele narobiť veľa nepríjemných zmien, ale akosi prehnane sa prevenciou zaoberať, nemá zväčša zmysel.

Ako predchádzanie nákazy týmto vírusom platí najmä sexuálne žiť s osobou, ktorú dobre poznáme a nestriedať často partnerov. Avšak ani to nemusí zabrániť infikovaniu. Vzhľadom na vysoké percento infikovaných sa to často ustrážiť nedá, keďže nositeľ vírusu o tom nemusí vedieť, pretože nemá žiadne príznaky, ktoré tomu nasvedčujú a napriek tomu ho v tele má. Keď sa však od tohto človeka nakazíte, vám sa príznaky možu po krátkom čase objaviť. Rozhodujúcim faktorom je totiž imunita. Iba tá vie tento vírus zatlačiť do úzadia, keďže toto ochorenie lekári nevedia liečiť, vedia iba korigovať či odstraňovať jeho dôsledky.

vírus HPV pohlavné choroby

Vírusy tohto typu sú rozdelené do kategórií vysoko a nízko rizikových z celkového počtu zhruba 120 typov. Nízko rizikové sa na tele objavujú v podobe bradavíc a rôznych výrastkov a vysoko rizikové typy spôsobujú predrakovinové štádia. Ak však pravidelne navštevujete svojho gynekológa, nemusíte sa obávať. Tieto zmeny ak prekročia isté štádium, odstraňujú sa chirurgicky a hoci sa ešte zvyknú po istom čase objaviť, týmito metódami sa nakoniec vírus dá vykynožiť. Vaša imunita sa s tým, aj keď po dlhšom čase, ale nakoniec vysporiada.

Zvýšiť pozornosť by mali tie z nás, ktoré tieto prehliadky zanedbávajú. Lekári často vystríhajú, že pravidelné prehliadky sú najúčinnejším spôsobom ako zabrániť ženským rakovinám.

ľudský vírus HPV

Za účinnú prevenciu sa doposiaľ považovalo aj očkovanie dievčat či chlapcov, ktorí ešte sexuálne nežijú. Avšak na povrch vyšli skutočnosti, ktoré toto očkovanie považujú skôr za rizikové a za kvalitnejšiu prevenciu sa považuje konzumácia prírodných látok. Štúdie, ktoré boli zverejnené v inoštátnych časopisoch, poukazujú na to, že vhodnými zbraňami proti HPV sú vitamín C, vitamín A, kyselina listová a paradajky (obsahujú lykén).

Nuž v konečnom dôsledku prevencia a liečba závisí od nás samých a o našom zvážení možných pre a proti. Často nám pomôže tiež rozhovor s naším gynekológom, ktorý má s týmto ochorením skúsenosti a tiež štúdium tejto problematiky (obráťte sa ale na odborné články či knihy).

Zdroj: International Journal of Cancer, American Journal of Epidemiology | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk