AK SA VÁM ČLÁNOK PÁČIL, PODPORTE HO:
Dieťa v prirode

Dieťa chodí do škôlky alebo do školy a pohybuje sa v kolektíve detí. Keď si rodičia prečítajú na nástenke alebo v žiackej knižke oznam: „Skontrolujte dieťaťu vlasy, v triede sa vyskytli vši,” naskytne sa zároveň otázka: Čo robiť?

Nepríjemný oznam netreba podceniť. Niekedy nestačí len prejsť vlasy rukou a voľným okom. Lepšie je vlasy vyčesať hustým kovovým hrebeňom, ktorý býva súčasťou šampónov na odstránenie vší a hníd. Ak objavíme vo vlasoch hnidy, budúce zárodky vší, je dôležité vyčesávanie opakovať a skontrolovať všetkých členov domácnosti.

Dieťa zdravé vlasyV súčasnosti existuje v ponuke lekární viacero prípravkov na odstránenie vší. Ponúkame vám ďalšiu možnosť na ich odstránenie. Domáci prostriedok, ktorý môžete použiť, je obyčajný ocot. Jedinou nevýhodou je zápach, ale inhaláciou octového výparu sa vši stanú pomalými a ľahko sa vyčešú. Na hnidy výpary nezaberajú, ale ocot dokáže neutralizovať lepkavú hmotu, ktorou sa vajíčka zachytávajú na vlasy. Vďaka nemu sa budú vlasy lepšie rozčesávať. Budete potrebovať:

  • ocot
  • kúpaciu čiapku
  • hrebeň na vyčesávanie parazitov
  • uterák

Postup

Najprv si rozrieďte ocot, aby nedošlo k poleptaniu. Na každých 100 ml teplej vody je potrebné pridať 1PL 9%-ného octu. Celkový objem roztoku závisí od dĺžky vlasov. Aplikujte na vlasy napríklad hubkou na riad. Zabaľte vlasy do plastového vrecka alebo čiapky asi na 30 minút aj dlhšie.

Vlasy do uterákuPotom vlasy vyčesávajte s hustým hrebeňom, aby ste odstránili čo najviac parazitov a ich vajíčok. Vlasy opláchnite veľkým množstvom vody a použite šampón na vši. Tento postup opakujte viackrát, po jednej procedúre sa ich nedokážete zbaviť.

Zdroj: takprosto.cc | Foto: pixabay.com