V škole na geometrii nás trápili rysovaním rôznych geometrických útvarov, definíciami a výpočtami strán a uhlov. Nikto zo školopovinných neabsolvoval predmet, kde by mu bolo vysvetlené, akým spôsobom sa vyvarovať, prípadne nepodieľať  sa na vzniku jedného z geometrických útvarov, ktorý nazývajú milostný trojuholník.

 

Vy – manželka,matka dvoch detí

Celkom obyčajná rodina, celkom obyčajný život nevybočujúci z vychodených koľají. Vrátite sa domov z práce, v rukách nákupné tašky, v hlave presný postup, čo všetko ešte treba do večera spraviť. Učiť sa s deťmi, navariť večeru, hodiť špinavé veci do práčky, možno niečo poupratovať …….. Ako si nájsť čas na úpravu obočia, zlepšenie fyzickej kondície a nebodaj na svoje koníčky a záľuby? Čo vynechať z tých dôležitostí v hlave, aby ste si našli čas aj pre seba? Manžel dnes príde z práce neskôr, už poobede vám volal, že má dôležitú obchodnú schôdzku, v tomto mesiaci už tretiu. Biznis je však biznis, peniaze potrebujete, splácate pôžičky, auto, deti rastú a potrebujú stále viac a viac.

O dva mesiace neskôr

Manžel začal hrávať tenis s obchodným partnerom, viac času trávi v kúpeľni, nakopilo sa mu práce a chodí aj na víkendové služobné cesty. Doma sedí pri telke v kŕčovitej polohe a tvári sa znechutene, keď sa mu zjavíte za chrbtom. Mobil ste mu našli pod vankúšom a pri telefonovaní vychádza z miestnosti. Nemusíte byť ani žena inšpektora Columba alebo  detektívka Julie Lescaut, aby ste nezačali šípiť, že takéto správanie nie je s kostolným poriadkom. Pekné reči pred oltárom, z očí do očí, sa stali iba peknými rečami. On sa totiž chová naozaj podivne. Menej si vás všíma, nepočúva, čo mu hovoríte a dokonca vám kúpil kytičku, keď sa vrátil zo služobnej cesty!!!!!!! Zbystríte svojich päť zmyslov a zapojíte aj šiesty ženský nazvaný intuícia. Ovoniavate jeho oblečenie, či tam nezacítite inú vôňu. Prehmatávate vrecká od nohavíc a hľadáte predmety doličné. Načúvate za dverami  o čom a s kým telefonuje. Pozorne sledujete každý záchvev v jeho tvári, pohyb očí, keď vám vysvetľuje, že musí ísť na dôležité obchodné jednanie. Prestalo vám chutiť jesť a ani on nenástojí na teplých večerách, vraj už jedol.

O štyri mesiace neskôr

Ona je tehotná a čaká dieťa s vaším manželom. Vedia o tom už  skoro všetci, len vy ste sa to dozvedeli ako posledná, a spôsobom, aký by ste nečakali ani v románe. Poznáte ju, dvadsaťročnú dcéru jeho dobrého kamaráta, taká mladá žaba. Mohla randiť minimálne s desiatimi slobodnými chlapcami v jej veku, ale zamilovala sa do toho vášho chlapa. Trápite sa a snažíte sa udržať pokoj aspoň navonok. Stále mu periete košele, chodíte spolu na návštevy a boli ste aj na dovolenke. Priateľky, tie dve, ktorým ste sa zdôverili, vám radia sa na neho vykašľať, dať ho  zmlátiť partii vymáhačov dlhov alebo mu urobiť podobný psí kus. Predsa oko za oko. Neurobíte nič, stále je otcom vašich detí, stále ho milujete a tak trpíte až skončíte v nemocnici na onkologickom oddelení.

Tá druhá – dvadsaťročná zamilovaná žaba

Nikdy ani vo sne nemala v úmysle začať si niečo so ženatým, starším mužom. Odháňala ho od seba ako dotieravého komára. Radšej začala chodiť s chalanom z partie. Vzťah im nevydržal a skončila v objatí ženáča. Bol vytrvalý a dosiahol svoje. Mal reči sladké ako hustý med a zmysel pre humor, ktorý sa jej páčil. Vedel si počkať a s ničím zbytočne netlačil na pílu. Bola zamilovaná, liezla by na kolenách aj po rozbitom skle, len aby mohla byť s ním. Stretnutia viac-menej zriedkavé, ale o to búrlivejšie a vzrušujúcejšie. Videla ho všade, vstávala s myšlienkou na neho a zaspávala s jeho fotkou. Vedela, že je ženatý, ale ako on hovoril, je to iba dočasné, žena mu nerozumie, má druhého a mladší syn podľa všetkého ani nie je jeho.

O pol roka neskôr

Prvýkrát u gynekológa, z prozaického dôvodu – dva mesiace  nedostala menštruáciu. Vyšetril ju a poblahoželal k dieťatku v brušku. Lomcovali ňou rôzne pocity, ale zároveň sa veľmi tešila. Deti mala rada a vedela, že to svoje bude milovať najviac na svete. Stretla sa s ním za mestom pri rybníku a všetko mu vyklopila. Na jeho reakciu nezabudne. „Buď si to dáš zobrať, alebo zatajíme, kto je otcom. Ja nemôžem žene povedať pravdu,“ vyriekol muž, pre ktorého by si dala transplantovať všetky dôležité vnútorné orgány. Rozmýšľala, či ho hodiť do toho rybníka a podržať mu hlavu pod vodou, ale na takýto čin nemala dosť sily. Rozhodla sa pre dieťa, ktoré sa nikdy nedozvie, kto sa podieľal na jeho vzniku. Doma sa priznala rodičom, že za pár mesiacov si môžu hovoriť dedko a babka. Tí neskôr na ňu zatlačili a v strachu vyzradila meno otca dieťaťa. Budúci dedko čakateľ sa pekne po chlapsky opil, sadol do auta a po dvadsaťkilometrovej jazde pod vplyvom niekoľkých promile zazvonil u dvier svojho kamaráta. Taký rozhovor neprebehol ani pri ukončení studenej vojny. Manželka plakala a kamarátstvo dvoch mužov sa skončilo.

O sedem mesiacov neskôr

Narodil sa chlapček vrabček, a stal sa všetkým pre svoju mamu. Majú jeden druhého a tešia sa zo seba. Nevadí, že pri nich nestojí ochranca, otec a manžel, láska tá pravá má aj iné podoby. 

Vy a tá druhá po pätnástich rokoch

Nie ste tými najlepšími kamarátkami, ale rešpektujete sa navzájom. Zavoláte si, keď má jedna alebo druhá narodeniny. Milujete svoje deti a tie si dokonca píšu na facebooku. Vy ste konečne zdravá a šťastne rozvedená, lebo ste nedokázali znášať jeho večné zakášanie. Tá druhá si tiež vytrpela svoje. Jej jediný syn utrpel ťažký úraz a len zázrakom zostal nažive. Na rozdiel od vás je šťastne vydatá a syn získal dobrého otca.

Život nie je telenovela o dramatických zápletkách a šťastných koncoch. Život je striedanie dobrého a zlého obdobia, plynutie času nám určeného, príležitosť vziať veci do svojich rúk a doviesť ich do relatívne pokojného konca.

A čo milostný trojuholník? Kto je víťaz a kto je porazený? Aké sú vaše skúsenosti s týmto geometrickým útvarom?

Foto: Pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk