Mamičky, výborná správa. Od januára si budete môcť uplatniť v rodine až dve materské dávky naraz. V prípade, že máte dve deti alebo druhé ešte len čakáte, môžete vy a rovnako aj váš manžel poberať materskú dávku od Sociálnej poisťovne. Aké sú podmienky?

 

Ak sa spolu s oteckom dohodnete, že prevezme starostlivosť o jedno dieťa a vy sa súbežne staráte o druhé, môžete využiť túto novinku, vyplývajúcu z novely zákona o sociálnom poistení.

Predpokladá sa, že by túto možnosť mohlo v budúcom roku využiť zhruba 600 ľudí a tento počet by mal v ďalších rokoch narastať. Nárok na materskú dávku vzniká žene, ktorá bola najmenej 270 dní pred pôrodom nemocensky poistená v období posledných dvoch rokov. Dostáva ju 34 týždňov, osamelá matka až 37. Po šiestich týždňoch od pôrodu matky, má nárok na materskú dávku aj otec. Dostáva ju 28 týždňov a môže túto možnosť využiť do troch rokov dieťaťa. Rovnako ale platí, že aj otec musí byť posledné dva roky minimálne 270 dní nemocensky poistený.

Ak teda máte dieťatko, ktoré ešte nedovŕšilo tri roky a čakáte ďalšie, prípadne už doma bábätko máte, na staršie dieťa /vo veku do troch rokov/ môže dávku poberať otec a matka na mladšie.

Výška materskej dávky je od mája stanovená na 75 % z hrubej mzdy zamestnankyne, v prípade samostatne zárobkovo činnej osoby je to 75 % z vymeriavacieho základu.

Zdroj: zoznam.spuntik.sk | Foto: pixabay.com