Každá matka túži mať vychované a rozumné dieťa. Také, ktoré by vám všetci závideli a s neskrývaným obdivom by sa pýtali, ako ste to preboha dokázala? A vy by ste s nonšalantnou skromnosťou prehodila, že stačí sa venovať výchove, mať pevné pravidla a VŠETKO ide…Plán je to pekný, ale väčšina mamičiek vie, že len málokedy sa vydarí. A vedci teraz zistili prečo.

 

Nikto nechce byť „ten“ rodič, ktorý svoje dieťa nezvláda. Veď “takí“ by ani žiadne dieťa mať nemali. Ale napadlo vás, že tvrdá a dôkladná výchova môže urobiť viac škody ako úžitku?

Vedci tvrdia, že deti v ranom veku nemôžu posúdiť svoje správanie. Podľa odborníkov dieťa nenávidí rodičov, ktorí sa ho pokúšajú potrestať, pretože nevidí svoju vlastnú vinu.

V priebehu štúdie vedci zistili, že hnev a trest v akejkoľvek situácii len zhoršujú vzťah dieťaťa s rodičmi. Najmä ak ide o deti v ranom veku, ktoré nemôžu posúdiť situáciu. Dieťa si myslí, že urobilo správnu vec, aj keď rozbilo pohár alebo keď dokonca pokreslilo dôležité pracovné zmluvy farebnou pastelkou. Sankcie od jeho rodičov sa mu zdajú zvláštne nepriateľské gestá, kvôli čomu sa od nich odvracia.

Jedným z dôvodov nesprávneho správania sa dieťaťa môže byť túžba potvrdiť lásku rodičov, aj keď je neposlušný. Z tohto dôvodu mnohé deti robia zlé veci aj napriek tomu, čo im povedali matky a oteckovia. V takýchto situáciách je dôležité zvoliť správny prístup a nie okamžite potrestať dieťa. Metóda rozhovorov môže pomôcť. Treba dieťaťu vysvetliť, že síce rodičia ho budú mať vždy radi, ale je nepekné ich zbytočne trápiť.

Podľa odborníkov by mala byť disciplína v rodine s malým dieťaťom postavená na vzájomnom porozumení. Všetky jeho škodlivé motívy musia byť odfiltrované a nastavené na správnu cestu. Ak existujú prísne zákazy v rodine, dieťa môže začať ich porušovať ako svoj adrenalínový šport.

Zdroj: actualnews.org | Foto: commons.wikimedia.org; pixabay.com; flickr.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Katarina B
Kedysi som bola ambiciózna workoholička žijúca, len pre svoju prácu. Bola som nespútaný živel milujúci búrku a prehýrené noci. Teraz som pokojná matka dvoch malinkých čertíkov a usadená "zúfalá manželka". A viete čo? Mne sa to takto páči.