Vďaka vedeckým štúdiám a osvete dnes vieme, že materské mlieko je svojím zložením pre naše deti unikátne a istým spôsobom aj nenahraditeľné. Vďaka nemu majú novorodeniatka tú najdokonalejšiu stravu aj nápoj v jednom a taktiež je to najlepší spôsob, ako ich upokojiť a dať im dôležitú citovú podporu.

Zloženie

Zloženie materského mlieka sa časom mení a to tak, aby sa prispôsobovalo meniacim sa potrebám novorodenca a dojčaťa. V priebehu prvých dní matka produkuje najskôr kolostrum a to ako : prvé mlieko (4 až 5 dní), potom prechodné mlieko (5. až 14. deň) a nakoniec zrelé mlieko (po 14. dni). Okrem toho sa mení aj v priebehu dojčenia. Najskôr dieťa saje  redšie predné mlieko na uhasenie smädu, a  potom sa dieťatko kŕmi zadným mliekom, ktoré je bohaté na bielkoviny, laktózu a ostatné živiny. Predné mlieko je výborným zdrojom  vody, takže dojča nemusí dostávať žiadnu inú vodu ani čajíky (doktori však v letné sparné dni aj tak odporúčajú aspoň trochu dojčenskej vody). Zadné mlieko je zase dôležitým zdrojom energie, je bohaté na tuky a preto je dôležité nechať dieťa dostatočne dlho piť z jedného prsníka.

Kolostrum obsahuje hlavne imunoglobulín sIgA, ktorý ochraňuje organizmus dieťatka pred nebezpečnými infekciami. Keďže obličky dieťatka ešte nevedia spracovať toľko tekutín, tak obsahuje viac bielkovín, menej tuku a laktózy. Jeho obranyschopnosť podporuje aj zvýšený obsah zinku a vitamínov rozpustných v tukoch A,D,E,K, pričom vitamíny A a E chránia dieťatko pred napätím a stresom. Vitamín K zase znižuje riziko krvácania spolu s vitamínom D . Neskoršie sa ich tvorba znižuje, preto sa musí pridávať vo forme kvapiek (na predpis pediatra).

Okrem toho materské mlieko obsahuje aj viacero hormónov dôležitých pre zdravý rast a vývoj mozgu človeka (a samozrejme ostatných orgánov).

Matkin prsník koncentruje do materského mlieka rozličné hormóny  (dokonca prsník niektoré tieto hormóny aj sám vytvára) ako je napríklad hormón vylučujúci gonadotropín. Zaujímavosťou je, že prsník nedojčiacej ženy to nedokáže.

V materskom mlieku sa nachádza tiež hormón melatonín, ktorý je dôležitý, aby bábätko vedelo, kedy má zaspať a kedy je čas na kŕmenie. V materskom mlieku sa nachádzajú samozrejme rastové faktory, faktory podporujúce rast pokožky ako aj nervov, čo je dôležité pre rozvoj mozgu, pečene, čriev, pankreasu a iných orgánov v tele.

Materské mlieko obsahuje aj hormón bradykinín, ktorý zmierňuje bolesť, rovnako ako endorfíny, ktoré bolesť priamo potláčajú. Asi nikoho neprekvapím, keď napíšem, že už len samotný akt dojčenia pôsobí na dieťatko upokojujúco a vie mu ušetriť veľa stresov.

Samozrejme, že o materskom mlieku by sa dalo písať oveľa viac. Najdôležitejšie je však si zapamätať, že má ideálny obsah tukov, bielkovín, aminokyselín, minerálov a sacharidov. Preto ak nie je nejaká závažná prekážka, mamičky by mali uprednostniť v prvých rokoch života svojich detí dojčenie pred umelým mliekom alebo (ešte horšie ) pred kravským mliekom. 
 

 

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.