Dieťa Vyrastá lenivá generácia? Koľko by sa mali denne hýbať naše deti?

Vyrastá lenivá generácia? Koľko by sa mali denne hýbať naše deti?

Spomínate si ešte na časy svojho detstva? Ako ste sa za každého počasia hrali v záhrade alebo na ihrisku pred domom? Ako ste takmer všade chodili pešo a verejnou autobusovou dopravou alebo na bicykli? Pohyb bol súčasťou vášho života a pred televízorom ste ani zďaleka netrávili toľko času ako vaše deti.

 

Dnes je to úplne iné. Prvý rozdiel prichádza už v tom, že aj do škôlky a školy naše ratolesti rozvážame. Taxikárčime, pričom MHD stále chodí a bicykle sú už súčasťou každej domácnosti alebo skôr garáže. Nečudujme sa preto, že z našich detí vyrastajú lenivé stvorenia a keď sú naučené na vysedávanie pred telkou alebo na vyvážanie autom, nechce sa im chodiť pešo.

A pritom by už najmenšie deti od roka do štyroch mali mať počas dňa minimálne tri hodiny aktívneho pohybu. A práve dostatočným pobytom vonku sa ľahko dá tento cieľ dosiahnuť. Veľakrát je pre nás ľahšie pustiť dieťaťu rozprávku, no dieťaťu tým vôbec nepomáhame.

Už od raného detstva by sme deťom mali dať čo najväčší priestor na pohyb. Využime čas, keď dieťa začne odmietať kočík a nechajme ho voľne sa pohybovať. V zimnom počasí je to podstatne ťažšie ako v lete, ale nezabúdajme, že čomu ich naučíme už od skorého detstva, z toho budú čerpať neskôr. A tak zoberte deti do prírody, na ihrisko alebo len na dvor. Nemusíme tam byť celé tri hodiny naraz. Fázy pokoja a pohybu striedajme a uvidíme, že z vašich ratolestí vyrastú akčné deti a pohyb milujúci puberťáci. Držíme si palce.

Foto: pixabay.com