Vedci si posvietili na stravu pre našich najmenších. Na svete je štúdia s názvom – Čo konzumuje moje dieťa? Na mušku si zobrali detské výživy a rôzne drobnosti na hryzkanie pri prvých zúbkoch. Výsledky doslova šokujú a je nám z nich smutno. Čo prieskum zistil?

Posvietili si na 168 potravín, medzi nimi aj na džúsy, detské výživy, cereálie, sušienky pre deti a zistili, že až 95 % z nich obsahuje kovy. Olovo našli v 94-och percentách, v 75-tich kadmium, arzén objavili v 73-och percentách a v 32-och percentách detských potravín našli ortuť. Výskumníci upozorňujú, že aj malé množstvo môže mať negatívny vplyv na vývoj mozgu bábätka a na jeho IQ.

Najviac kovov našli vo výrobkoch obsahujúcich ryžu, mrkvu, sladké zemiaky a v ovocných šťavách. Nevinné ryžové chlebíčky na hryzkanie pre deti a sucháre patrili k najviac toxickým. Ryža dokáže veľmi rýchlo z vody a pôdy absorbovať arzén. Rovnako aj koreňové zeleniny ako mrkva či zemiaky, ktoré tiež arzén nasávajú z pôdy.jedlo pre deti. detske jedlo

Keďže mamičky rady siahajú po ryžových pochúťkach pre najmenších v čase, keď im rastú zúbky a pripravujú im aj ryžové cereálie, vedci odporúčili, aby ich vymenili za ovsené vločky alebo viaczrnné cereálie. Namiesto ryžových suchárov radia siahnuť po zmrazenom banáne alebo chladenej uhorke. Tiež sú názoru, že deťom ovocné šťavy netreba a postačí im voda a mlieko.

Vo výskume sa sústredili na viac ako 50 značiek ako napríklad Gerber, HappyBaby, Beech-Nut, Sprout, Happy Tot, Earth’s Best, Juicy Juice, Plum Organics, Meijer. Ide o značky predávané v supermarketoch či v predajniach pre deti.

O prieskume si môžete prečítať viac —TU—.

Zdroj: healthybabyfood.org, edition.cnn.com, tvnoviny.sk | Foto: depositphotos.com, pixabay.com