cola

Diétne verzie kolových nápojov sa rady tvária ako zdravšie alternatívy k obľúbeným kofeínovým “životabudičom”. Často sa tešia veľkej obľube hlavne u žien. Zdravšie sú však len podľa etikety. Ak nemáte cukrovku, siahnite radšej po klasickej kole s cukrom a tú diétnu šmarte rovno do koša. Čítajte ďalej a dozviete sa prečo. 

Nedávno na svetlo vyplávali výsledky jednej z najkomplexnejších potravinových štúdií súčasnosti. A sú naozaj alarmujúce. Štúdia trvala vyše deväť rokov a zúčastnilo sa jej 60 000 tisíc žien. Odborníci z americkej University of Iowa skúmali vzťah medzi kolovými nápojmi a srdcovo-cievnymi chorobami.

zena s kolou

Mnohé kolové nápoje obsahujú ako náhradné sladidlo aspartám a práve ten je označovaný za veľký “podkopávač” zdravia, a to najmä zdravia nášho srdca. Výsledky výskumu sú šokujúce. Podľa odborníkov zúčastnené ženy, ktoré vypili dve a viac plechoviek diétnej sódy denne, mali o 30% vyššiu pravdepodobnosť kardiovaskulárnej príhody (infarktu). A je to ešte horšie. U pravidelných konzumentiek stúpla pravdepodobnosť, že si v priebehu života vypestujú nejaké ochorenie spojené s poruchami srdca o celých 50% oproti ženám, ktoré diétnu kolu nepili vôbec. Hovoríme napríklad o kongestívnom srdcovom zlyhaní, ischemickej poruche srdca, infarkte myokardu, ochorení periférnych tepien a ischemickej mŕtvici. Tu už končia všetky žarty!

cola

Odkedy bola táto štúdia publikovaná, prihlásilo sa viacero inštitúcií, ktoré chcú problematiku aspartámu v dohľadnej dobe skúmať. Sme zvedaví, na čo výskumníci prídu a ktoré lobby do výskumov zasiahne. Veľkí výrobcovia nápojov sa svojich pokladov určite nevzdajú bez boja. Dovtedy sa diétnej kole radšej vyhýbajte a ak vás prepadnú chute, pripite si radšej klasickou.

Foto: pixabay.com