Dojčenie dieťatka je síce prirodzené a po pôrode drobca majú túto šancu mnohé mamičky, predsa len nie vždy sa to dá. Je dôležité hovoriť o tom, aké je pre bábätko skvelé materské mlieko ale vidieť celú vec aj z opačnej strany a nezatracovať matky, ktoré robili všetko čo mohli, no jednoducho sa im dojčiť nepodarilo.

Veľmi pekné a pravdivé slová na tému dojčenia sme našli na profile mamičky Kristíny Tormovej. Tá sa pravidelne delí so svojimi názormi a životnými situáciami so svojimi sledovateľmi na internete a jej príspevky majú čo ženám povedať. Tentoraz si zaspomínala na to, aké ťažké boli jej začiatky pri dojčení predčasne narodených dvojičiek Matildy a Ely.

Na svet sa vypýtali v 33. týždni, Kristína ich rodila sekciou. Keď jej jedna zo sestričiek v nemocničnej izbe predpovedala, že nebude kojiť, tak ju to naštartovalo až sa je to napokon podarilo a teraz, po narodení synčeka Alanka pokračuje v dojčení opäť. Je si však vedomá, že nie všetky ženy toto šťastie mali: “Jedna moja kamarátka dokonca skončila na psychiatrii s popôrodnou depresiou…áno, kvôli tomu, že sa jej nedarilo kojiť. Lebo sa to očakáva, musí. Nie, nesrandujem. Bohužiaľ aj toto je už vec, ktorú niektorí ľudia súdia.. Bez toho, aby poznali príbeh, situáciu.”

Tento príspevok by si mali prečítať všetky mamičky – aj tie, ktoré podobne ako Kristína dojčia a robí ich to šťastnými, tiež tie, ktorým sa bohužiaľ v tomto smere nezadarilo a napokon aj tí, ktorí nedojčiace mamičky súdia. Všetky sme totiž matky a ako napísala Kristína: “Lebo ešte je milión iných vecí, ktoré sa vám v rámci mamovania podaria!”

Slová Kristíny Tormovej o dojčení:

Keď sa mi v 33tt narodili Matilda (1390g) a Ela (2050g), prišla do nemocničnej izby sestrička a načapala ma, ako si zbieram po kvapôčkach do skumavky kolostrum: “Jáj, to vy máte tie dvojičky predčasniatka sekciou, čo? Tak to nebudete kojiť.”, povedala a zabuchla dvere. Máločo ma vie tak naštartovať ako nas*atosť. Netušila som, že mi spustí aj laktáciu.
Mlieko mi tieklo aj z uší (klamem), stala som sa darkyňou mlieka pre pôrodnicu aj pre dcéry dvoch kamarátov a do toho som, samozrejme, kojila svoje dve malinké človiečice. Mesiac som ich učila prisať sa a ťahať. Lebo nevládali, papali cez hadičky v nose. Boli také maličké, že moja megabradavka bola pre ne nepokoriteľnou. Ale dokázali sme to. Kojenie je paráda! Milujem to a aj som veruže po jednej noci s pricucnutým chAlankom na prsníku, naznačila manželovi, že neviem, či v budúcnosti budem vedieť zaspať bez toho, aby mi niekto žužlal bradavku. 


Už miliónkrát som počula, ako niekto označil ženy, ktorým sa nedarí kojiť, za zlé matky. Že určite mohli kojiť, ale nechcelo sa im, alebo sa málo snažili. Poznám veľa matiek, ktorým sa kojiť naozaj nepodarilo a sú z toho dodnes totálne frustrované a smutné..lebo ich okolie a internety dodrbkávali. Jedna moja kamarátka dokonca skončila na psychiatrii s popôrodnou depresiou…áno, kvôli tomu, že sa jej nedarilo kojiť. Lebo sa to očakáva, musí. Nie, nesrandujem. Bohužiaľ aj toto je už vec, ktorú niektorí ľudia súdia.. Bez toho, aby poznali príbeh, situáciu.. Kojenie je pre mňa osobne najprirodzenejšia vec na svete. Len sa z toho zase začalo robiť bububu, aby sa niekto cítil dôležitý. To je taká móda – robiť bububu z prirodzených vecí a potom sa čudovať, že nie sú prirodzené a následne to ľuďom vytýkať a nútiť ich k neprirodzenej prirodzenosti. Ja len teda, že či sa vám podarilo kojiť, alebo nie, ste tá najlepšia mama na svete, akú vaše dieťa môže mať. Lebo ešte je milión iných vecí, ktoré sa vám v rámci mamovania podaria! .
Za seba jednoznačne hovorím, že nič lepšie ako mať na hrudi dve mliečne biofarmy aj s ekomikrovlnkou sa mi nemohlo stať. Fakt. Tak aj vám držím palce, prsia, aj bradavky. .
A nenechajte sa súdiť tými, ktorí nepoznajú váš príbeh, jo?

Zdroj/Foto: Instagram /Kristina Tormova