zena

Naša planéta Zem je údajne v tak zlom stave, že deň ža dňom stúpa počet žien, ktoré odmietajú priviesť na svet dieťa práve kvôli environmentálnym dôvodom. Jednou z takých je aj Američanka Lisa Hymas, editorka pre grist.org. V článku ďalej sa dozviete, čo ju viedlo k zelenému životu bez detského džavotu.

“Za rast populácie viníme najčastejšie iných: Afričanov a Aziatov, ktorí majú viac detí ako dokážu uživiť, imigrantov s tými ich veľkými rodinami, slobodné matky, ktoré si to “neustrážili”. Ale skutočným problémom sme tu vlastne my: bieli západniari, stredná vrstva. Sem nasmerujte koleso viny,” začína Lisa svoje vyznanie.

spina

“Ľudia mi často v dobrej viere hovorili, že som ten typ človeka, čo by mal mať deti. Mýlili sa. Práve ja by som deti mať nemala. Rast populácie sa neráta len počtom hláv. Ide tu o viac. O to, koľko vecí denne používame a koľko miesta zaberáme. A ako Američanka s celkom slušným finančným zázemím, používam kopec harabúrd a zaberám kopec miesta,” vysvetľuje Lisa dôvody, prečo by relatívne bohatí ľudia západného sveta radšej nemali mať deti.

“Keby som sa rozhodla mať dieťa, celá Zem nech si dáva bacha! Výbava, prístroje, rôzne šeplety, väčší dom, väčšie auto, ropa zo Stredného východu, uhlie z Kolumbie, koltán z Konga, bavlna z Egypta plná pesticídov, geneticky modifikovaná sója z Brazílie. A keby moje deti mali deti, celý ten kolotoč by len pokračoval,” opisuje Lisa veci, ktoré si spája s predstavou rodiny.

“Svedomití ľudia sa samozrejme snažia svoj dopad na životné prostredie minimalizovať. Som jedna z nich. Ale to nestačí. Už len tým, že využívam drobnú časť tej masívnej materiálnej infraštruktúry menom Amerika, zanechávam denne obrovskú stopu na životnom prostredí. A tak to najlepšie, čo môžem pre svet urobiť, je nepriviesť na svet malú verziu seba. Väčšina ľudí by neurobila takéto rozhodnutie a ja im to nevyčítam. Na druhú stranu my, čo deti nechceme, sa stretávame s nepochopením,” opisuje Lisa intoleranciu, s akou sa stretáva pre svoje životné postoje.

zena

“Takmer nikto už dnes neodsudzuje ženy za umelé odďaľovanie tehotenstva pomocou antikoncepcie. Ale táto tolerancia končí, keď sa žena rozhodne používať pilulku doživotne a vyhnúť sa tehotenstvu úplne. Spoločnosť má nejaký scenár, a keď od neho upustíte, vyslúžite si divné pohľady blízkych, kolegov, ale rýpať do vás budú aj celkom cudzí ľudia. Ak by ste mali záujem o sterilizáciu, žiaden doktor vám ju neurobí, pokiaľ už nemáte kopec detí. Varujú, že je to zákrok, ktorý nejde zvrátiť. Ale nikto vás takto nevaruje pred materstvom. Tiež ho nejde zvrátiť. V spoločnosti je taká dogma, že mať dieťa je správne a nevyhnutné rozhodnutie,” približuje Lisa problémy, akým čelia ženy, ktoré sa z rôznych príčin rozhodli nemať deti, hoci sú fyzicky zdravé.

zena a dieta

“Tolerancia u nás len kvitne. Bez problémov majú deti príslušníci dvoch rôznych rás, homosexuáli, slobodné ženy, ženy nad 40 rokov. Ale voľba nemať deti je spoločenský prehrešok. Ak chceme hovoriť o úplnej reprodukčnej tolerancií, je nutné spoločensky tolerovať aj nás, čo nechceme mať deti. Je mnoho žien i mužov, ktorí sa necítia na to, byť rodičmi. Znamenalo by to menšiu sociálnu stigmatizáciu, a zároveň by to znamenalo menej detí narodených nešťastným rodičom. A bolo by to rozhodne lepšie aj pre planétu,” hovorí Lisa a svoje vyznanie ukončuje slovami: “Viem, že som populačný problém. Snažím sa byť súčasťou riešenia.”

Zdroj: theguardian.com | Foto: pexels.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.

Peťa
V živote som túžila byť všeličím. Medzinárodne uznávanou spisovateľkou, tajnou agentkou a istý čas aj krotiteľkou duchov. Nerozhodná, som nakoniec vyštudovala knihovedu a sociálnu antropológiu, aby som nakoniec skončila v IT hernom biznise. Aktuálne som čerstvá matka, ktorá má veľkú radosť zo svojej malej dcérky.