Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu chorôb oznamuje, že v Európe rapídne narastá počet ľudí nakazených osýpkami. Do polovice tohto roka je ich o 50% viac ako za celý minulý rok. Zaznamenaných bolo v roku 2016 dokopy 3160 prípadov. Za minulý rok zomrelo v Európe na toto ochorenie 35 ľudí.

Alarmujúci nárast výskytu ochorenia je v Taliansku, kde doteraz zaznamenali viac ako 3200 prípadov. Zástupca Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Rob Butler: „V Taliansku nie je optimálna zaočkovanosť už niekoľko rokov.“ Ako ďalej hovorí, v Taliansku nebola dostatočná zaočkovanosť aspoň na 95% už v roku 2012.

Problémy s osýpkami nenarastajú len v Taliansku. WHO uvádza, že ľudia na osýpky umierali v lokálnych epidémiách na rôznych miestach v celej Európe. Najviac obetí bolo v Rumunsku a od júna 2016 umierali ľudia aj v Nemecku alebo  Portugalsku.

WHO varuje ľudí, aby nebrali ochorenie na ľahkú váhu: „Každé úmrtie alebo postihnutie spôsobené týmto ochorením, proti ktorému je možné sa dať zaočkovať, je úplne neprijateľná tragédia. Sme tým veľmi znepokojení, že aj keď je k dispozícii bezpečná, účinná a dostupná vakcína, zabíjajú osýpky deti po celom svete a Európa nie je výnimkou,“ uviedla riaditeľka európskej sekcie WHO Zsuzsanna Jakabová pre web BBC News.

Jakabová ďalej apeluje: “Žiadame všetky krajiny, v ktorých sa choroba vyskytla, aby sa snažili zastaviť šírenie osýpok na svojom území. Ak sa im to podarí, je nutné nepoľaviť v ostražitosti a zariadiť, aby bola očkovaná čo najväčšia časť populácie.“

Osýpky sú veľmi nákazlivé, ale v prípade, že je zaočkovaná dostatočná časť populácie, nemali by sa šíriť. Nemecko preto pripravuje oveľa prísnejšiu úpravu zákona o povinnom očkovaní. Podobné sprísnenie plánuje aj Taliansko.

Niektorí ľudia veria, že očkovanie spôsobuje autizmus. Vedci ale tvrdia, že tieto obavy boli už dávno vyvrátené.

Zdroj: novinky.cz | Foto: wikipedia.com, pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk