tehotna

Ľudská myseľ je nesmierne mocná. Ale dokáže byť až tak silná, že obalamutí naše telo? Zdá sa, že áno. A dôkazom toho je aj zvláštny stav, známy ako pseudocyesis, alebo ľudovo povedané “falošné tehotenstvo”, kedy sa telo začne správať ako pri skutočnej gravidite. Je psyché naozaj taká silná, že prevezme vládu nad všetkými telesnými pochodmi a nasimuluje také náročné zmeny spojené s tehotenstvom?

V lekárskej vede sú známe tajomné prípady falošného (alebo hysterického) tehotenstva, kedy si žena tak veľmi želá dieťa, alebo sa práve naopak otehotnieť tak veľmi bojí, že sa u nej prejavia príznaky tehotenstva. A to tehotná vôbec nie je! Nejde pritom iba o “ľahké” príznaky ako zmiznutie menštruácie a nevoľnosti. Veľmi často sa stáva, že danej žene rastie brucho, zväčšia sa jej prsia a niekedy sa spustí tvorba materského mlieka. Môžu za to hormóny, ktoré začne vylučovať “pobláznený” endokrinný systém.

tehotna

Hysterické tehotenstvo sprevádza mnohokrát aj pocit, že žena cíti pohyby plodu, ktorý tam vlastne vôbec nie je. Niekedy organizmus dokonca oklame aj takú vychytávku, akou je tehotenský test! Pod tlakom psychiky si telo totiž začne vytvárať hormóny, podľa ktorých sa domáce testy riadia. Pre vedcov je falošná gravidita stále veľkou hádankou a kladú si otázku, prečo sa už aj tak krehký hormonálny systém človeka dokáže bez fyzického podnetu až takto zblázniť.

Dodajme, že falošné tehotenstvo nie je žiadnou novinkou, ani výdobytkom “šialenej” modernej doby. Správy o ňom sa totiž objavujú už v staroveku. Písal o ňom napríklad starogrécky lekár a učenec Hippokrates, ktorý sa počas svojej praxe podľa vlastných slov stretol s dvanástimi takýmito prípadmi. A podľa niektorých údajov trpela viacerými falošnými graviditami aj známa kráľovná Anglicka a Írska, Mária I., ktorej história za jej krutosť prisúdila prezývku Krvavá Mary. Práve tieto nenaplnené tehotenstvá vraj stáli za jej nemilosrdnosťou.

Lekári sa dokonca stretli aj s takými prípadmi (tie sú ale naozaj ojedinelé), kedy sa nepodarilo presvedčenie o tehotenstve vyvrátiť a došlo k akémusi falošnému pôrodu. A čo sa vtedy udeje? Žena dostane “normálne” pôrodné bolesti, zažije všetko, čo k rodeniu patrí a dieťa napriek tomu nikde. Na mieste je otázka, kam až siaha sila našej mysle a aké ďalšie zázraky dokáže autosugescia. Do akej miery môže ovplyvniť stav organizmu? Dala by sa využiť aj pri liečení chorôb?

Foto: pexels.com, pixabay.com