čakajúce dievča

Láska statočného princa zachránila krásnu princeznú pred strašnou kliatbou a potom spolu žili šťastne až do smrti. Koľkokrát ste v detstve počuli rozprávku na dobrú noc s takýmto koncom? Príbehy, ktoré majú priniesť detskej dušičke pokojný spánok a rodičom vytúžený odpočinok. Ale zamysleli ste sa niekedy, ako veľmi môžu ovplyvniť život človeka v dospelosti?

 

Uplynú roky od čítania podobných príbehov a ani si neuvedomíme hĺbku vlastného presvedčenia v to, že kdesi je určite aj pre nás dokonalý princ. A veruže, je to krásny pocit, žiť v takej rozprávke a uveriť v zhmotnenie detských snov. Ani skutočnosť, že nebývate v krásnom paláci, nevozíte sa v nádhernom koči a o vaše pohodlie sa nestará početné služobníctvo, vás nepresvedčí, že to tak nemusí byť. Rozprávka trvá, kým si neuvedomíte, že princ nie je až taký čestný a nebojácny, ako sa na prvý pohľad zdalo. Trochu vás to zarmúti, no plné neoblomnej viery vo svoje sny si poviete, že to ešte asi nie je ten pravý. Do pomyselného zápisníčka si poznačíte, čo nesmiete v budúcnosti už prehliadnuť.

zápisník

Uplynú ďalšie roky. Po rôznych životných skúsenostiach svoj zoznam v zápisníčku doplníte o ďalšie dôležité body. Z neznámych príčin ste ich predtým nevideli, no ešte nad tým nerozmýšľate. Vašu pozornosť to upúta neskôr, keď si naplno uvedomíte rýchlosť, akou sa zápisníček zapĺňa. Čím plnšie jeho riadky budú, tým vzdialenejší od svojej rozprávky sa budete cítiť. Možno až natoľko, že v ňu úplne prestanete veriť.

Dôležité však nie je zistenie, že život neplynie ako tá rozprávka so šťastným koncom, ale to, že si môžete vymyslieť svoju vlastnú. Takú, ktorá sa vám bude páčiť aj, a možno práve pre, rôzne nedokonalosti. A keď raz začnete naplno prežívať svoju rozprávku s dokonalo-nedokonalým partnerom a jedného večera budete svojim deťom čítať na dobrú noc rozprávku o princovi a princeznej nezabúdajte, že vaše slová ich neovplyvňujú len v detstve. Preto ich vždy starostlivo vážte.

Foto: pixabay.com