chlapec číta knihu, chlapec s okuliarmi

Spisovateľka Lauren Child, ktorá sa venuje písaniu kníh pre deti, vraví, že dnešní chlapci nie sú ochotní či už čítať knihu alebo si pozrieť film, v ktorom sú hlavnými postavami dievčatá.

“Tento fenomén ma znepokojuje, pretože sa tak opäť vzďaľujeme od rovnocennosti medzi chlapcami a dievčatami,” hovorí autorka. Dievčatá pritom podľa nej nemajú problém s čítaním kníh o chlapcoch. Knihy, ktorých ústrednou postavou sú chlapci, sa predávajú oveľa viac ako tie, ktorých hlavnými protagonistkami sú dievčatá.

Lauren Child

Názov autorkinej najnovšej knihy je s dievčenským menom Ruby Redford, ale je to voľné pokračovanie predchádzajúceho titulu Clarice Bean, v ktorej je hlavnou postavou chlapec. Obe sú podľa nej určené tak pre chlapcov ako i pre dievčatá. Na čítačkách novej knihy sa často stretáva s otázkou od rodičov, či píše knihy aj pre chlapcov.

Ďalším problémom je podľa spisovateľky to, že deti stále menej čítajú: “Ak nám záleží na gramotnosti našich detí, musíme im dať príležitosť dostať sa ku knihe.” Veľa detí nemá podľa nej prístup k detskej literatúre, v školách chýbajú knižnice a rodičia radšej ako knihu, kúpia deťom tablet.

Zdroj: BBC.com | Foto: pixabay.com