smutná žena

Otec je pre dievča dlhé roky ten Superman, ktorý všetko zvládne. Jeho postavenie v dcérinom živote je také dôležité takmer ako to mamine.

Je to ochranca, opravár, osobný šofér, platca oblečenia a všetkých „dôležitých“ vecí pre jej existenciu. No niekedy sa aj biologický otec natoľko pohrúži do lásky k svojej dcére, že prekročí pomyselnú hranicu.

Začne sa to tak nenápadne, že si nikto nič nevšimne. Držanie sa za ruky aj vo veku, keď vie slečna už sama skontrolovať či je bezpečné prejsť cez cestu, rodinné fotografie v plavkách či spodnom prádle, keď je už v pubertálnom veku… No najhoršie je, keď ju navštívi v izbe, keď spí a dotýka sa jej.

Fotenie si dokáže slečna sama pred sebou obhájiť – veď sa fotíme všetci. Dokonca aj držanie sa za ruky. Ale psychicky sa zlomí vtedy, keď sa už bojí zaspať. Hľadá odpovede na otázky „prečo“ alebo „ako to mohol spraviť?“. Najskôr možno hľadá útechu v myšlienke, že možno bol „iba“ opitý a ani nevie čo spravil, ale nič sa už nezmení na jej pohľade na mužov. Prestane dôverovať a buď sa do seba úplne uzavrie a izoluje sa, alebo naopak, tú stratenú lásku otca hľadá v náručiach iných.

No už navždy pôjde iba o bezcitný se*, striedanie partnerov sa stane jej útočiskom a najhoršie je, že už neverí žiadnemu mužovi. Môže sa vydať a mať vlastné deti, no je poznačená. Poznačená nedôverou voči partnerom, neustálym upodozrievaním a sledovaním každého kroku či dotyku k jej dcéram. Prišla nielen o ilúzie, ale aj o budúcnosť v pohodovom vzťahu. O otca, ktorému sa aj po rokoch vyhýba či mamu, ktorá keď sa to dozvedela, strach zo samoty a zodpovednosti ju natoľko paralyzoval, že nespravila nič. Vôbec nič.

Z tohto bludného kruhu sa nedostane nikdy. Ani po rozhovoroch s odborníkmi. Iba sa musí naučiť žiť s tými peknými obdobiami, kedy si na to nespomenie.

Foto: Pixabay