Pred niekoľkými dňami sme vám priniesli článok o tom, aké sú dôležité pre malého školáka ranné rituály. Pred odchodom do školy by mal mať presný režim a vedieť, čo kedy a ako robiť. Vyhnete sa tak zbytočnému stresu a negatívnym emóciám. Zároveň sme vám sľúbili pokračovanie, v ktorom sa pozrieme na to, ako by mal denný režim školáka vyzerať po príchode zo školy. Nech sa páči, začíname:

Na úvod si v krátkosti zrekapitulujeme ranný odchod do školy. Poradili sme vám, že vstávanie by malo prebehnúť každý deň v rovnakom čase. Pokračovať by sa malo rannou hygienou a raňajkami. Aby ste ušetrili drahocenný čas, vyberte s dieťaťom oblečenie už deň predtým a v pevnom určenom čase odchádzajte do školy.

Určite si spoločný harmonogram

Keď sa vrátite domov, je potrebné rozdeliť si čas, ktorý zostáva do večera medzi niekoľko úloh. Aj vy, milé mamičky viete, čo všetko vás čaká a neminie a plánovanie prebieha veľakrát vo vašej hlave ešte cestou z práce, alebo ak ste na materskej, tak počas celého dňa. Pre vášho školáka je to iné. Časové zákony mu až tak veľa ešte nehovoria, takže ak sa začne pútavo hrať, je schopné presedieť pri hračkách pokojne niekoľko hodín. Preto je na mieste, určiť si spoločný harmonogram, ako by to malo vyzerať po príchode zo školy, keďže väčšinu školákov čakajú aj domáce úlohy. Tie je ideálne spraviť ešte doma a nie cez prestávku v škole pod lavicou :-). A ak máte prváčika, s ním musíte cvičiť čítanie a aj písanie.
Mohlo by to vyzerať nasledovne:

1. Olovrant

Začať náročnú a sústredenú aktivitu nie je dobré vtedy, ak je dieťa hladné. Pripravte si teda malý olovrant podľa vašich zvyklostí a chuti drobca.

2. Krátky oddych

Dohodnite sa na spoločnej krátkej aktivite, ktorej čas viete dopredu predvídať. Napríklad si môžete spolu zahrať pexeso, prečítať kapitolu z knižky, prezrieť časopis alebo sa len spolu porozprávať v kuchyni.

3. Domáce úlohy

Keď už malému školákovi vytrávilo, spolu ste sa vyventilovali pri zaujímavej aktivite, je čas na “prácu”. Začnite s písaním úloh, aby táto povinnosť nezostala visieť vo vzduchu až do neskorého večera. Motiváciou pre šikovné a sústredené písanie, čítanie a iné “úlohovanie” môže byť to, že zostane pred večerou ešte dosť času na hru. Akým spôsobom prebieha táto činnosť je opäť na konkrétnej rodine.

písanie úloh

4. Čas na hru

Keď je všetko na zajtrajší deň v škole pripravené, pričom starší školáci si už veci do tašky chystajú sami, čím posilňujú svoju zodpovednosť, prichádza čas na hranie. Vypustite deti do detskej izby a čo sa tam bude diať, je už v ich réžii. Vám zostala na starosti príprava večere. 🙂

5. Večera

K tomuto bodu sa nemusíme príliš zdĺhavo vyjadrovať. Navečerať sa zrejme nikto nezabudne a do hrncov vám pozerať nebudeme. 🙂 A zasadací poriadok je tiež vaša záležitosť. 🙂

6. Príprava na nočný spánok

Podobne aj harmonogram, ktorý obsahuje večernú hygienu, prezliekanie do pyžama, chystanie oblečenia na zajtrajší deň či večerníček, nebudeme vymýšľať za vás. Dôležité je to, aby deti poznali všetky úkony, ktoré sú pred časom spánku dôležité a naučili sa ich samostatne vykonať a zbytočne sa nezdržiavať.

7. Presun do detskej izby

Naozaj nie je na škodu, keď posledné minúty pred zhasnutím svetla a zaželaním pekných sníčkov spolu so svojim drobcom prežijete v jeho izbe. Prípadne aj v jeho postieľke pri čítaní večernej rozprávky alebo jej rozprávaní. Môžete si ešte chvíľu povedať pár viet o tom, aký ste mali deň. Práve toto sú tie zázračné chvíle, kedy sa často rozviažu detské jazýčky a dozviete sa to, čo vášho juniora cez deň nahnevalo a čo sa mu páčilo.

Možno to u vás vyzerá úplne inak, ale hlavné je, že to tak vám a vašim ratolestiam vyhovuje. Chceli sme dať zopár typov a rád tým rodinkám, ktoré si svoj režim školáka ešte len budujú alebo hľadajú spôsoby, ako by im to najviac vyhovovalo. Veríme, že sme aspoň trošku pomohli. 🙂

zdroj: pixabay.com

Hľadáte (novú) PRÁCU?
Kliknite na pracovný portál NovýJOB.sk

Každý deň množstvo nových a skvelých pracovných ponúk.