Nie každá mamička má to šťastie, že mohla na svet priviesť svoje bábätko prirodzeným spôsobom. Tie ostatné často potrápi jazva po cisárskom reze, ktorá si vyžaduje určitú starostlivosť. Ponúkame niekoľko rád, ktoré sa vám určite zídu!

 

Ihneď po zákroku vám jazvu prelepia sterilnou páskou, ktorú ale čoskoro dajú preč. Hojenie rany je u každej ženy iné, niektoré to majú za sebou raz-dva a iné s ňou bojujú aj roky! Hojí sa totiž až šesť vrstiev a zacelenie ovplyvňuje mnoho faktorov. Správnou starostlivosťou dosiahnete to, že hojenie správne podporíte.

Najdôležitejším pravidlom je dodržiavať správnu hygienu. Ranu by ste si mali umývať len čistou vodou, nie kozmetickými prípravkami. Taktiež po tom, ako vyjdete z vane, je vhodné neutierať ju, len sušiť prikladaním uteráka. Určite si ju ničím neprelepujte v domnienke, že ju nebudete dráždiť oblečením! Je to veľmi zlý nápad!

Ranu môže podráždiť aj spomínané oblečenie. Preto by ste sa aspoň v prvých mesiacoch po zákroku mali rozhodnúť pre voľnejšie odevy či popôrodné  nohavičky, ktoré ju nebudú zbytočne zaťažovať.

šestonedelie

Správnym krokom bude aj potieranie repíkovým alebo rumančekovým odvarom, ktorý jazvu “vysuší” a zároveň pomôže pri prípadnom svrbení, čo je často sprievodným javom hojenia.

Jazvu by ste nemali zaťažovať zbytočnými ťažkými prácami a mali by ste veľa oddychovať, najmä počas šestonedelia, kedy sa telo potrebuje zregenerovať. Ak ranu budete preťažovať, v hojení vám to nepomôže, práve naopak.

Pomaly aj s holením. Odporúča sa počkať niekoľko mesiacov, aby ste si na poškodené miesto nezaniesli infekciu. Po jej vyhojení je lepšie použiť depilačný krém. AU!!!

Odborníci odporúčajú aj bodovú masáž jazvy. Ide o jemné stláčanie prstami z jednej strany na druhú, prípadne s použitím špeciálnych krémov.

cisársky rez

Ak pociťujete bolesť v okolí jazvy, začervenanie alebo trpíte neobvyklými výtokmi, mali by ste určite navštíviť gynekológa. Ten vám poskytne informácie ohľadom vášho problému a zhodnotí taktiež stav jazvy. V niektorých prípadoch môže dokonca dôjsť až k jej pretrhnutiu, no najčastejšie ide o rôzne infekcie. Preto hoci sa vám zdá, že ide o maličkosť, nepodceňujte to!

Ak máte z jazvy komplexy alebo sa vám zdá, že vás pri šití “odflákli”, môžete sa obrátiť na plastickú chirurgiu. Tam vám ranu skorigujú, no nezabúdajte, že úplne ju neodstránia!

Zdroj: mamaaja.sk l Foto: pixabay.com