malé dieťa

Zvracanie je často dôsledkom gastroenteritídy, infekcie čreva spôsobenej baktériami alebo bežnými vírusmi. Gastroenteritída je tiež známa ako žalúdočná chrípka a môže tiež spôsobiť hnačku. Pretrvávajúce vracanie u vášho dieťaťa môže viesť k ťažkej dehydratácii a ak priebeh nie je zvládnutý, môže dokonca spôsobiť meningitídu.

Infekcie spôsobené gastroenteritídou nie sú zvyčajne také nebezpečné a trvajú len krátku dobu, s výnimkou detí, ktoré nie sú schopné dostať do seba dostatok tekutín, čo vedie k strate nevyhnutných živín a vody v tele. Zvyčajne sa vracanie zastaví v krátkom čase, najmä ak sa zbavíme baktérií. Nie je dobré, aby ste rýchlo podávali nejaké lieky, s výnimkou odporúčania lekára.

lieky pre detiTiež by ste sa mali poradiť s lekárom, ak dieťa vracia z týchto príčin:

Zvracanie v dôsledku poranenia hlavy
Zvracanie žltozelených alebo hnedých látok, čo môže byť spôsobené zmesou krvi a žalúdočných kyselín
Silné zvracanie, najmä ak je vaše dieťa mladšie ako 4 mesiace
Žalúdočné nadúvanie, bolesť alebo tvrdosť
Zvracanie, ktoré trvá aj 24 hodín po podaní perorálneho roztoku
Opakujúce sa vracanie, ktoré neumožňuje dieťaťu vrátiť sa do bežnej stravovacej rutiny
Zvracanie sprevádzané horúčkou

Ak vaše dieťa vracia, najlepšie je udržiavať ho hydratované. Keď vaše dieťa stráca kvapaliny vracaním, je potrebné ich rýchlo vymeniť. Zabezpečte, aby boli tekutiny podávané v malom množstve, a to aj vtedy, keď je dieťa smädné a chce všetko zrýchliť. Príliš veľa tekutín v jednom preplní a dráždí žalúdok.

voda v pohári, tečúca voda

Orálne roztoky na dehydratáciu poskytujú rovnováhu výživových látok a minerálov, ktoré nahrádzajú to, čo sa stratilo a udrží úroveň hydratácie dieťaťa. Ak vaše dieťa výlučne dojčíte, zvyšujte počet dojčení, ale urobte to na kratšie časové obdobie. Ak sa zvracanie nezastaví po 8 hodinách, upovedomte svojho lekára.

Takto zistíte, či je vaše dieťa je dehydratované z vracania:

Plač s málo alebo žiadnymi slzami
Zníženie množstva mokrých plienok, najmä ak je vaše dieťa staršie ako 6 mesiacov
Vpadnutý alebo mäkký bod na hlave
Slabosť alebo bledý vzhľad
Sklesnuté oči
Sucho v ústach alebo perách
Suchá a vráskavá koža
Mdlosť alebo paralyzácia
Dezorientácia a úzkosť
Rýchle dýchanie
Slabý pulz

Zvracanie môže byť spôsobené určitými parazitmi, liekmi alebo zdravotnými problémami. Potraviny, ktoré sú nesprávne uvarené alebo ťažko prehltnuté tiež spôsobujú zvracanie u detí.
Ak spozorujete ktorýkoľvek z vyššie uvedených príznakov, kontaktujte svojho lekára, pretože to môže byť príznakom závažnejšej choroby.

Zdroj: baebii.com | Foto: pixabay.com

Hľadáte prácu? Skúste www.NovyJob.sk

Potrebujete nejakú službu? Skúste www.Sluzbomat.sk