Vždy je to ťažké. Nikoho to neteší a každý to chce mať rýchlo za sebou. Strašiak menom ROZVOD. Častokrát trvá dlhšie, než by si ktorákoľvek strana priala a výsledok je neistý. A keď ste si už celým týmto kolotočom prešla, uvedomíte si, že vás s tým chlapom bude aj tak stále niečo spájať – vaše dieťa.

Vďaka nášmu úžasnému súdnemu systému sa vzťahy s vaším ex na súde ešte viac zhoršili a sociálna pracovníčka vám s naučeným úsmevom pripomína, že je vašou povinnosťou dieťa motivovať, aby sa chcelo so svojím otcom stretávať. Motivovať? Akože ako? Máte ho klamať, vymýšľať si, aký je tata super človek a zažijú spolu kopu zábavy? To vážne?

Alebo by ste mali radšej postaviť dieťa pred holú pravdu a všetko mu od A po Z porozprávať, čo sa práve udialo (nakoniec, bolo toho svedkom), čo bolo a čo pravdepodobne bude? Ako to vezme? Bude zdieľať vaše pocity, alebo vás znenávidí a bude vás zo všetkého obviňovať?

Veľmi záleží na vzťahu otca s dieťaťom. Samozrejme sú takí, ktorí chápu, že otcovsto nie je na čas manželstva, ale na celý život a svoje deti milujú bez ohľadu na vzťah s ich matkou. Áno, toto je ten jednoduchší, správnejší, avšak (bohužiaľ) menej častý prípad.

Mnohé ste sa ale rozišli s človekom, ktorý si až tak nezaslúži pomenovanie “otec” a po rozvode má potrebu svoju bývalku “vytrestať” tým, že jej viac s ničím nepomôže. “Je to jej decko, ja som sa chcel starať. Keď nechcela, nech sa teraz stará sama ako vie!” – hovorí vám to niečo? No a po týchto slovách vám spomínaná pracovníčka sociálneho úradu povie o povinnosti motivovať dieťa. Asi by mala hovoriť o motivácii otca, ale až takto prepracovaný systém nemáme…

Takže ako dieťa neklamať a pritom v ňom zbytočne nevyvolávať negatívne pocity k svojmu otcovi? Nemá cenu mu hovoriť, čo by si malo myslieť. Ak budete na jeho otca nadávať, môže mať tendenciu brániť ho a hľadať chybu vo vás. Ak sa s ním o veci odmietnete rozprávať, bude sa cítiť vo svojom probléme osamotené a môže si domýšľať aj veci, ku ktorým v skutočnosti nedošlo. A ak budete o jeho otcovi rozprávať len v superlatívoch a “motivovať” ho, ako kázala tá pani, časom si uvedomí, že ste nehovorili pravdu, lebo tata aj tak zase neprišiel a bude od vás žiadať vysvetlenie. Samozrejme záleží od veku. Malé dieťatko nič nerieši, staršie si už ale utrieďuje myšlienky a puberťák sa tým môže celkom vážne trápiť.

Dôležité v každom veku je, aby malo dieťa primerané informácie. Strohé, jednoduché, očistené od akýchkoľvek negatívnych pocitov. Samé si musí vytvoriť vlastný názor. Je dôležité, aby vedelo, že ste ho chceli a ste rada, že ho máte, že veľmi obohacuje váš život a je veľmi, veľmi ľúbené. Ocení, že mama NIKDY neklame a vo vyššom veku si je vedomé, že jeho názory sú skutočne jeho a nemá ich od nikoho nanútené…

Foto: pixabay.com/sk